Mindannyian tudjuk, hogy megy ez: a vizsga rohamosan közeledik, a stressz-szintünk egyre növekszik, és úgy érezzük, mintha kifutnánk az időből. Sajnos a pánikba esés ritkán jó módszer a stressz kezelésére, tehát, ha alap-, közép- vagy felsőszintű nyelvvizsgára készülsz, hasznosítsd ezeket a trükköket, hogy magabiztosan felkészülhess a nagy napra.
Első lépésként tudnod kell, milyen szinten állsz az adott nyelvből. Ahhoz, hogy pontos képet kapj tudásodról, érdemes egy szintfelmérő vizsgát írni, hiszen így könnyebben megtervezheted a tanulásra szánt időt és felmérheted, hogy melyek a nehézkesebb részek.
Tudj meg minél többet a nyelvvizsga menetéről: Pontosan hogy zajlik? Milyen típusú feladatok várnak a vizsgán? Milyen hosszú az írásbeli rész? Milyen szabályok vonatkoznak a szótárhasználatra? Milyen témákkal érdemes felkészülni a szóbeli (beszédkészség) vizsgára? Mindenképp a választott nyelvvizsgaközpont weboldalán keress információt a vizsgáról, így nem érhet meglepetés.
Ha a Corvinus Nyelvvizsgaközpont mellett döntenél, ezekre a kérdésekre az alábbi linken találod bővebb tájékoztatónkat:
https://www.uni-corvinus.hu/fooldal/kepzes/nyelvvizsga/nyelvvizsgak/a-vizsgak-menete/
Készíts egy saját testreszabott tervet, ami segíteni fog abban, hogy elég időd legyen tanulni és gyakorolni. Minden nap szentelj legalább fél órát a nyelvtanulásra, főleg a nehézkesebb részekre. Ne feledd, te irányítod a saját időd és ütemterved, tehát bátran változtass rajta, ha megunnád.
+ tipp: A végső cél már világos, de érdemes tanulás közben is részcélokat meghatároznod, így könnyedén és hatékonyan fogsz haladni.
Ha jó a vizuális memóriád, használj különböző színű szövegkiemelőket! Például: húzd ki az igéket rózsaszínnel, a viszonyszavakat sárgával, a főneveket pedig zölddel. Így vizsga közben sokkal könnyebben eszedbe fog jutni az adott szó vagy kifejezés.
Ha már kiválasztottad a nyelvvizsgaközpontot, megnézted a követelmények listáját, készítettél tanulási tervet, akkor elkezdheted a felkészülés kulcsfontosságú részét is. Érdemes kitölteni az adott nyelvvizsgaközpont oldalán lévő mintafeladatokat, és ha van rá lehetőséged, vásárold meg a vizsgafelkészítő tankönyveket is. A lényeg: gyakorolj minél többet, hiszen a hibáidból fogsz a legtöbbet tanulni!
Ha már kellőképp belejöttél a gyakorlásba, kezdd el mérni az időt is! Nézd meg, pontosan mennyi időt fogsz kapni az egyes feladatrészekre, és a szerint állíts be egy stopperórát. Így tudni fogod, mennyit kell még gyakorolnod, és mennyi időt kell még lefaragnod a vizsgáig.
Fontos, hogy a vizsgaidőbe nemcsak a feladatok megoldására kell időt szánni, hanem a leírtak ellenőrzésére is. Hajlamosak vagyunk ezt a részt fél vállról venni, de rengeteg hibapontot megspórolhatsz, ha erre is hagysz elég időt. Ne légy rest átolvasni a vizsgalapokat, lehet, hogy azon a pár ponton fog múlni a vizsgád!